अमेरिकी चुनावः वाइडेन जित नजिक, राष्ट्रपति ट्रम्पद्वारा मुद्दा दायर

  • 30
    Shares

वासिंगटन –अमेरिकी राष्ट्रपति डोनल्ड ट्रम्पले मतगणना तत्काल स्थगित गर्न माग गर्दै अदालतमा मुद्दा दायर गरेका छन्। प्रतिपक्षी उम्मेदवार जोय वाइडेनका लागि जितका लागि ६ इलेक्ट्रोल मतमात्र आवश्यक रहेको अवस्थामा ट्रम्पले अदालतमा मुद्दा दायर गरेको जनाइएको छ ।

ट्रम्प क्याम्पेनका तर्फबाट मिसिगन राज्यको मत गणना स्थगित गर्न आदेशको माग गर्दै मुद्धा दायर गरिसकिएको छ भने पेन्सिलभेनिया राज्यको मत गणना चलिरहदा त्यहाँ पनि स्थगित गर्न माग गर्दै अदालत जाने तयारी भएको ट्रम्प क्याम्पेनले जनाएको छ ।

राष्टपति निर्वाचनमा मत गणना जारी रहंदा केही राज्यहरुमा विपक्षी जो वाइडेनले झिनो मतान्तरले अग्रता लिन थालेका छन् । अघिल्लो निर्वाचनमा ट्रम्पले जितेका राज्यहरुमध्ये विसकन्सनमा वाइडेन विजयी भएको र मिचिगन राज्यमा ९५ प्रतिशतभन्दा बढी गणना भइसक्दा वाइडेन एक प्रतिशत मतले अगाडि देखिएपछि ट्रम्पका तर्फबाट मतगणना स्थगित गर्न मुद्धा दायर भएको हो ।

यसैबीच मतगणनाको पछिल्लो तथ्यांकअनुसारबाइडेन जीतको नजिकै पुगेका छन् । फक्स न्यूजको पछिल्लो रिपोर्टअनुसार बाइडेनले २६४ इलेक्टोरल सिट जितेका छन् । राष्ट्रपति ट्रम्पले २१४ सिट जितेका छन् ।

बाइडेनलाई अब राष्ट्रपति बन्न केवल ६ इलेक्टोरल सिट सिट चाहिन्छ । ४ सय ७८ इलेक्टोरल सिटको नतिजा आइसकेको छ र ६० इलेक्टोरल सिटको नतिजा आउन बाँकी छ । बाइडेनको लोकप्रिय ७ करोड १५ लाखभन्दा माथि पुगिसकेको छ । ट्रम्पको लोकप्रिय मत भने ६ करोड ८२ लाखभन्दा बढी भएको छ । बाइडेन लोकप्रिय मतमा पनि ट्रम्पभन्दा झण्डै ३३ लाख मतले अगाडि छन् ।

अब २० इलेक्टोरल सिट भएको पेन्सलभेनिया, १५ इलेक्टोरल सिट भएको नर्थ क्यारोलिना, १६ इलेक्टोरल सिट भएको जर्जिया, ६ इलेक्टोरल सिट भएको नेवादा र ३ इलेक्टोरल सिट भएको अलास्का गरी कूल ६० इलेक्टोरल सिटको नतिजा आउन बाँकी छ । यीमध्ये नेवादामा मात्र बाइडेन अगाडि छन् । बाँकी सबै राज्यमा ट्रम्प अगाडि छन् । नेवादामा जित हात पारेको खण्डमा वाइडेन अमेरिकाका नयाँ राष्ट्रपतिमा विजयी हुनेछन् ।


  • 30
    Shares